Pěstování habrů

 

Habr je evropskou dřevinou, rozšířenou jak v západní, jižní, tak i střední Evropě. Východní hranice probíhá přibližně Ukrajinou. Habr je rostlinou polostinnou. Je to dřevina nížin a pahorkatin, roste až do nadmořské výšky 800 m. Místy vytváří porosty zvané habřiny, častěji roste spolu s dubem, ve vyšších polohách s bukem, lípou a jasanem.

Je nenáročný na půdu, snese téměř jakékoli podmínky, ale přednost dává však čerstvé, minerálními živinami bohaté, kypré půdě. Snese alkalické až kyselé prostředí i relativně vysokou hladinu spodní vody. Habr snáší i polohy studené, je odolný i v mrazových kotlinách. Proto je i mimo jiné nezaměnitelný unikát mezi listnáči. Habr můžete vysadit jak na stinném, tak i na slunném místě, navíc snáší vyšší půdní vlhkost než buk. Toleruje i krátkodobé zamokření kořenů. Výškový růst je zpočátku pozvolný, pak se zrychluje a setrvává do 80-90 i více let.

Habry se rozmnožují výhradně generativně – výsadbou semeny, ale snadno se také obnovují z pařezů. Kulturní odrůdy se množí vegetativně. Začíná plodit mezi dvacátým a čtyřicátým rokem a plodí každý rok nebo každý druhý rok. Plody zrají v říjnu a opadávají v listopadu. Semenáčky se objevují v dubnu až květnu. Klíčivost si semeno udržuje jeden až dva roky. Bohatá kořenová soustava je mělká. Habr patří také mezi meliorační dřeviny a používá se ke zpevňování svahů před erozí.

Pěstování habrů na zahradě není příliš náročné. Po vysázení sazenic habry zalijte alespoň 10 litry vody a zamulčujte kůrou. Mulčování je velmi důležité, protože potlačí růst plevelů a pomáhá udržet vlhkost půdy. Habry pěstujeme buď jako živý plot nebo jako solitér. Tomu přizpůsobíme i stříhání habrů.

Habr dobře snáší seřezávání, výborně snáší hluboký zmlazovací řez, proto je často používán v živých plotech. Snadno zmlazuje z kořenů a má ohromnou regenerační schopnost. Řez provádíme jednou až dvakrát ročně.

Nejkrásnější je habr na jaře, kdy se rozvíjejí mladé, světle zelené zvlněné lístky. Stejně jako buk vnese na zahradu laskavou jarní atmosféru. Buk ale opadává dříve. Na podzim habry zazáří jasně žlutou, až žlutohnědou barvou listů. Staré listy zůstávají na větvích až do jara a opadávají až při rašení listů nových.

Také ptáci mají habrové ploty v oblibě. Husté, často překřížené větve jim poskytují ochranu a vytvářejí dokonalá místa pro hnízdění.