Jak na množení habrů

 

Habry se rozmnožují výhradně generativně – výsadbou semeny, ale snadno se také obnovují z pařezů. Kulturní odrůdy pro zahradnické výsadby se velmi často množí vegetativním způsobem. Ve školkách se však prakticky používá pouze forma výsevu habrů ze semen.

Dospělý habr začínají rodit semena mezi 20 a 40 rokem růstu. Habr obecný kvete v dubnu až květnu. Samčí květy jsou převislé jehnědy na postranních loňských větévkách, samičí jsou krátké přímé jehnědy na konci loňských letorostů. Po oplození se během léta vyvíjejí zploštělé, vejčité, žebernaté jednosemenné oříšky, v převislých plodenstvích. Plody habru dozrávají v říjnu, klíčí až druhé jaro po dozrání. Semení téměř každoročně, klíčivost je 60 až 70 % a uchovává se asi 1 rok, při uložení plodů v písku i 2-3 roky. Ujímavost je vysoká, můžeme si vlastní habry vypěstovat i od semínka. Semenáčky se začínají objevovat v dubnu, a rostlou velmi rychle.

Množení semeny využívají často i pěstitelé bonsaí, kteří využívají schopnost habru výborně snášet hluboký řez a mohou tvarovat sazenice již od mládí. S habry dosahují při pěstování bonsaí velmi dobrých výsledků.

Pokud však nejste pěstitel nebo zahradník, je lepší zakoupit již hotové sazenice habrů ve školce nebo zahradnictví. Na výběr máte buď sazenice prostokořenné (zkontrolujeme, zda kořeny nejsou oschlé, způsobilo by to velký úhyn sazenic), které sázíme zpravidla na jaře či na podzim. Nebo koupíte sazenice kontejnerované, které můžete sázet prakticky po celý rok, bez ohledu na roční období. V našem zahradnictví nabízíme sazenice kontejnerovné, různých velikostí. Stačí si přijet vybrat.